dielli shkakton plakje - Forumi Kosova Pc
Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
Page 1 of 11
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » dielli shkakton plakje
dielli shkakton plakje
EdiDate: E Shtunë, 04.Dhjetor.2010, 0:03 AM | Message # 1
Toger
Group: Checked
Messages: 74
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Dielli shkakton plakje
Te rinjte, por jo vetem ata, kane deshire qe pas pushimeve te kene nje lekure te nxire nga dielli,ndaj shpesh preferojne te qendrojne gjate ne diell.

Por sipas specialisteve ekspozimi per nje kohe te gjate ne diell, ben qe te kemi nje ngjyre te bukur ne trup, por sjell edhe plakje te lekures.

Mjeket sqarojne se dielli e shpejton plakjen e lekures, pasi rrezet ultraviolet-A i futen ne thellesi te lekures dhe shkaterrojne kolagenin,elastinen dhe enet e vogla te gjakut.
Plakja e lekures vihet re ne rrudhat, njollat ,por jo rralle edhe tek ashpersia e lekures.

Qendrimi per nje kohe te gjate ne diell sjell probleme edhe tek syte. Sipas OBSH rreth 20 % e te personave qe kane perde ne sy kane qene te ekspozuar ndaj rrezeve ultraviolet dhe nuk kane perdorur syze mbrojtese.

Por ekspozimi ne diell per nje kohe te caktuar. ka veti shume te mira per shendetin e njeriut Mjeket deklarojne se rrezet e diellit ndihmojne jo vetem ne permisimin e humorit por jane shume te rendesishme per forcimin e kockave, parandalon zhvillimin e raketizmit tek femijet dhe te ostoperozes tek te rriturit.

Studimet kane vertetuar se rrezet e diellit sjellin forcim te sistemit imunitar dhe pengojne rritjen e mikrobeve ne lekure,kjo eshte arsyeja qe specialistet u rekomandojne pushuesve qe ta shfrytezojne sa me mire qendrimin ne diell.

Ekspozimi i fytyres rreth 15 minuta te pakten tre here ne jave eshte i mjaftueshem per te prodhuar vitamine D.

 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » dielli shkakton plakje
Page 1 of 11
Search: