Kjo Faqe ėshtė Offline qe njė kohė tė gjatė.
Faqja ėshtė ndėrtuar nga A. Qorri boni-619@hotmail.com

      
 


Teknologji » » Mineralet, tė domosdoshme pėr njė jetė tė shėndetshme
3:43 PM
Mineralet, tė domosdoshme pėr njė jetė tė shėndetshme
 

Do tė flasim rreth gjashtė mineraleve mė tė rėndėsishme qė na ndihmojnė tė kemi njė jetė tė shėndetshme dhe gjallėruese.

Hekuri

Gjendet nė sasi tė mjaftueshme nė mish tė kuq dhe ėshtė njėri nga mineralet mė tė rėndėsishme pėr funksionim efektiv tė trupit. Personat qė preferojnė dietė vegjetariani marrin shumė hekur nga perimet me gjethe tė gjelbra, si spinaqi dhe brokoli. Sidoqoftė, kjo formė e hekurit nuk absorbohet lehtė nga trakti gastrointestinal, pėr shkak se ėshtė i lidhur me pėrzierje tjera joabsorbuese.

Kromi

Mirėmbajtja e niveleve tė insulinės ėshtė njėra nga funksionet e kromit. Shumė njerėz janė me mungesė tė kromit, pėr shkak tė tė ushqyerit (dietės) me shumė sheqer dhe yndyra. Kjo dietė e pashėndetshme zvogėlon nivelet e kromit nė trup. Nivelet optimale tė kromit pėr tė krijuar trup tė shėndosh janė sė paku 200 miligramė nė ditė.

Kalciumi dhe magnezi

Ndėrtimi, riparimi dhe zhvillimi i eshtrave janė pjesė e niveleve tė shėndetshme tė kalciumit dhe magnezit. Kėto dy minerale punojnė sė bashku pėr tė tkurr dhe relaksuar fibrat e muskujve dhe pėr tė mirėmbajtur nivelet e shtypjes sė gjakut. Pėr tė pasuruar nivelet e kalciumit dhe magnezit nė dietėn tuaj provo tė shtosh nė dietėn tuaj produktet tė qumėshtit (natyrale), ushqime deti, perime me gjethe jeshile, si dhe arrat dhe lajthitė.

Seleni

Ky ėshtė njė mineral qė forcon sistemin e imunitetit dhe eliminon qelizat kancerogjene. Kėto funksione i kryen duke punuar dorė pėr dore me vitaminėn E. Pėr tė shtuar nivelet tuaja tė selenit ushqehu me ushqime tė detit si dhe mish organesh. Vegjetarianėt ndoshta duhet tė mbėshteten nė suplementar pėr shkak tė sasisė sė vogėl tė selenit nė dietat vegjetarian.

Kaliumi

Nivelet adekuate tė kaliumit ndihmojnė tė mirėmbajmė shtypje normale te gjakut, pėrmirėsojmė shėndetin e muskujve, si dhe tė rregullojmė funksionet e sistemit nervor. Nivelet e ulėta tė kaliumit rezultojnė nė dobėsi, ngėrēe dhe plogėshti tė muskujve. Nivelet e kaliumit bien kur njeriu bėn ushtrime fizike intensive.
Shikuar: 225 herė | Shtuar nga: KosovaPc | Vota: 0.0/0
 Lajme  Argėtim  Kosova Pc  Boni Production  Sherbime
 Aktuale  Video Klipe  Impresum  Web Design  Web Messenger
 Horoskopi  Tv Live  Kontaktoni  Multimedia  Photoshop Online
 Moti  Filma Online  Regjistrohu  Pc Serives & Reklama  ...mė shum shėrbime
E themeluar nė vitin 2010, KosovaPc ėshtė burimi kryesor pėr lajme nė mediat sociale dhe digjitale, tė teknologjisė dhe web-kulturės.
Pėr Funksionim tė shpejtė ju Rekomandojm | Tė gjitha tė drejtat e rezervuara ©2010-2011 Shkencė dhe Teknologji KosovaPc.Tk Logo KosovaPc, Inc