Kjo Faqe ėshtė Offline qe njė kohė tė gjatė.
Faqja ėshtė ndėrtuar nga A. Qorri boni-619@hotmail.com

      
 


Teknologji » » Ndėrlidhjet nė mes tė depresionit dhe diabetit
3:17 PM
Ndėrlidhjet nė mes tė depresionit dhe diabetit
 

Hulumtimet e kryera nė Harvard kanė treguar se personat e prekur nga depresioni po ashtu janė tė rrezikuar edhe nga diabeti, pėrderisa pjesėmarrėsit nė hulumtim, qė tashmė janė tė prekur nga diabeti, janė shumė tė rrezikuar nga depresioni.
Shkencėtarėt shtojnė se bėhet fjalė pėr njė lloj rrethi tė mbyllur qė vėrteton nevojėn pėr parandalimet primare tė diabetit dhe depresionit.
Kėto janė rezultate shumė tė rėndėsishme dhe bazohen nė njė hulumtim i cili ishte kryer pėr njė periudhė kohore prej dhjetė vjetėve ku kishin marrė pjesė rreth 55.000 vullnetarė.
Mesatarisht personat qė ishin tė prekur me depresion pėr 17% ishin mė tė rrezikuar nga diabeti, ndėrsa te pjesėmarrėsit tė cilėt kishin marrė antidepresivė ky rrezik ishte pėr 25% mė i madh.
Te personat e prekur me diabet ishte vėrejtur njė rrezik prej 29%, qė mė vonė tė preken nga depresioni, pėrderisa rreziku ishte mė i shtuar tek ata persona tė cilėt shkaku i sėmundjes sė sheqerit kishin marrė ilaēe.
Shikuar: 144 herė | Shtuar nga: KosovaPc | Vota: 0.0/0
 Lajme  Argėtim  Kosova Pc  Boni Production  Sherbime
 Aktuale  Video Klipe  Impresum  Web Design  Web Messenger
 Horoskopi  Tv Live  Kontaktoni  Multimedia  Photoshop Online
 Moti  Filma Online  Regjistrohu  Pc Serives & Reklama  ...mė shum shėrbime
E themeluar nė vitin 2010, KosovaPc ėshtė burimi kryesor pėr lajme nė mediat sociale dhe digjitale, tė teknologjisė dhe web-kulturės.
Pėr Funksionim tė shpejtė ju Rekomandojm | Tė gjitha tė drejtat e rezervuara ©2010-2011 Shkencė dhe Teknologji KosovaPc.Tk Logo KosovaPc, Inc