Kjo Faqe është Offline qe një kohë të gjatë.
Faqja është ndërtuar nga A. Qorri boni-619@hotmail.com

      
 


Teknologji & Shkencë » Entries archive
Kategoria: Teknologji | 478 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 03.January.2011
 
Lexues të KosovaPc, duke shpresuar se keni kaluar mirë për festat e fundvitit ne po rikthemi sërish pranë jush, si gjithnjë me më të rejat e fundit nga bota e teknologjisë informative, dhe lajmi i parë për këtë vit i takon të shumëpërfolurit iPad 2, për të cilin janë paraqitur edhe disa detaje të reja.

Para disa ditësh ishte raportuar nëpër portale të ndryshme se do të ketë një kornizë më të vogël, altoparlantë më të fuqishëm dhe një pjesë të prapme të rrafshët – që i ngjason gjeneratës më të fundit të iPad Touch. Por pas kësaj u paraqit një video tjetër që demantoi supozimin e parë dhe hodhi në skenë teorinë e dytë që parashikon një iP ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 430 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 01.January.2011
 Facebook tani është shndërruar në faqen numër një në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për vitin 2010. Të paktën kështu thuhet sipas raportit të nxjerrë së fundmi nga Experian Hitwise.

Me tri variacione tjera, Facebook përsëri është në mesin e 10 termave më të kërkuar, duke u radhitur i dyti me "facebook login”, i gjashti me "facebook.com” dhe i nënti me www.facebook.com.

Në anën tjetër, "facebook” është fjala më e kërkuar në internet, për dy vjet me radhë, ndërsa "facebook” merr rreth 2.11 për qind të të gjitha kërkimeve në motorë të ndryshëm të kërkimit online.

Trafiku vjetor i rrjetit më të madh social në botë është rritur për 55 për qind në tregun amerikan, ve ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 595 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 31.December.2010
 
Me teknologjinë 3G filloi një epokë e re në telefoninë mobile. Siç e dimë kjo teknologji mundëson akses shumë të mirë e të shpejtë në internet. Me anë të kësaj teknologjie mund të mermi dhe dërgoni e-mail gjithashtu të navigoni në rrjetet sociale, YouTube etj.

3G bën të mundur dhe telefonata me video. Kur do të vi një telefonate me video do të shfaqet në ekranin tuaj një tabele që thotë "doni ta shfaqni me video këtë telefonatë”? 

Kjo është një risi ku ju mund të flisni e të shikoni njerëzit tuaj të dashur, të bisedoni me ta në një kohë reale falë teknologjisë 3G. Por jo të gjithë telefonat e mundësoj ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 545 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 30.December.2010
 
Viti 2011 pritet që të sjellë një mori produktesh të reja teknologjike dhe në vazhdim do të keni rastin që të kuptoni se cilat janë produktet që pritet të tërheqin vëmendjen më të madhe gjatë vitit 2011, duke u nisur prej Windows 8 e PSP Phone, e deri tek Mass Effect 3 e iPad 2.

PSP Phone 

PSP Phone pritet të jetë një produkt i nxehtë për vitin 2011, dhe deri më tani paraqitja e tij në treg është përfolur mjaft shumë. Sipas asaj që dihe ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 452 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 27.December.2010

Vetëvrasja e studentit amerikan që ndodhi para pak kohësh pas publikimit të seks-incizimeve të tij në "Facebook”, si dhe miliona profile të rrejshme, keqpërdorim i fotografive, fotoshop mashtrimet optike dhe të dhënat personale në rrjetet sociale të shumta, midis të cilave kuptohet edhe "Facebook”, edhe një herë e vunë në pikëpyetje sigurinë tonë në internet. Ta themi sinqerisht, ajo nuk ekziston dhe gjëja e vetme që mund të bëjmë në lidhje me këtë çështje është të paktën të mos publikojmë atë të cilën nuk duhet ta publikojmë me patjetër. Për filli ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 435 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 27.December.2010

Këtë vit, Apple e ka hequr rivalin e saj Microsoft nga piedestali i kompanive të teknologjisë më të vlefshme në botë, ndërsa drejtori aktual dhe bashkë-themeluesi i kësaj kompanie, Steve Jobs është vlerësuar si një nga drejtorët më të suksesshëm në historinë e biznesit.

Revista britanike, njëkohësisht edhe revista më e respektuar e biznesit në botë, Financial Times javën e kaluar e shpalli drejtorin e Apple, Jobs si "Njeriu i Vitit”, duke thënë se  prezantimi i tij për tabletin iPad "bën historinë moderne të biznesit", e sidomos pas sëmundjes që e kishte kapluar kur iu desh t’i nënshtrohet transplantimit të mëlçisë.

Falënderimit për punën e Jobs, i është bashkuar edhe Presidenti Barack Obama, i cili e qu ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 366 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 27.December.2010

Kjo informatë ndoshta mund të ju tingëllojë si një lajm që e keni dëgjuar edhe më parë, mirëpo sipas comScore thuhet se Facebook e ka tejkaluar faqen Yahoo, sa i përket numrit të vizitave të faqes.

Sipas rangimeve globale të comScore thuhet se Facebook ka pasur 648 milionë vizitorë unik gjatë muajit nëntor, krahasuar me 630 milionët e faqes Yahoo. Në anën tjetër, Microsoft ka pasur 869 milion vizitorë unik gjatë kësaj periudhe, ndërsa Google udhëheq me 970 milionë.

Muajit e kaluar,  TechCrunch pati thënë se Yahoo dhe Facebook janë barazuar me numër të vizitorëve unik, pasi që të dyja ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

357 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 27.December.2010

Filmi mezi ka mbledhur 20 milionë dollarë gjatë fundjavës së parë të shfaqjes. "Anxhelina me të vërtetë është zemëruar me dështimin e këtij filmi”, tha një burim të tabloidin amerikan "The nacional Enquirer”. "Ky është padyshim shoku më i madh në karrierën e saj profesionale. Ajo ka menduar se filmi është i shkëlqyeshëm, por fakti që shikuesit qëndruan larg e ka goditur rëndë atë”.
Shpërndaje

361 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 27.December.2010

Superylli brazilian Ricardo Kaka ka mohuar spekulimet se mund të largohet nga Real Madridi, duke thënë se ai dëshiron ta dëshmojë veten te Los Blancos.

Lëndimet e kanë penguar ish-lojtarin e Milanit që të jetë në formën më të mirë, ndërsa kjo ka nxitur spekulime se ai mund të ndërrojë skuadër.

"Jam mirë këtu dhe nuk mendoj për t’u larguar nga klubi”, ka deklaruar Kaka për faqen zyrtare të Realit. 

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 388 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 25.December.2010
Zynga, prodhuesi i lojërave për rrjetin Facebook sërish ka tejkaluar vetveten. Loja e re e kompanisë, CityVille, vetëm brenda një muaji ka grumbulluar mbi 60 milionë përdorues dhe ka arritur lojën tjetër hit të Zyngas – FarmVille.

Loja CityVille është e ngjashme me FarmVille, vetëm se ajo në vend të fshatit ndodh në qytet, e më së shpeshti e përshkruajnë si lidhje në mes të FarmVille e Sim City.

... Lexo të plotë »

Shpërndaje

« 1 2 3 4 5 6 7 »
 Lajme  Argëtim  Kosova Pc  Boni Production  Sherbime
 Aktuale  Video Klipe  Impresum  Web Design  Web Messenger
 Horoskopi  Tv Live  Kontaktoni  Multimedia  Photoshop Online
 Moti  Filma Online  Regjistrohu  Pc Serives & Reklama  ...më shum shërbime
E themeluar në vitin 2010, KosovaPc është burimi kryesor për lajme në mediat sociale dhe digjitale, të teknologjisë dhe web-kulturës.
Për Funksionim të shpejtë ju Rekomandojm | Të gjitha të drejtat e rezervuara ©2010-2011 Shkencë dhe Teknologji KosovaPc.Tk Logo KosovaPc, Inc