Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Argëtim » Receta Gatimi » Torta Elizabeta
Torta Elizabeta
GentiDate: E Shtunë, 04.December.2010, 12:40 PM | Message # 1
Rreshter
Group: Moderators
Messages: 46
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
9 ve, 9 lugë sheqer. 8 lugë miell, 3 lugë kakao, 1-2 luge vaj. ( pas pjekjes e ndan pergjysme )

Filli: 300 ose 500 gr keksa te bluar 4 gota qumesht ose leng molle, 250 gr margarine, 1 sheqer pluhur, 300 gr arra të bluara ose (rrush terur) 1 cokolade 2 shllaga dhe zbukurime torteje.

PERGATITJA : ( 4 gotat qumesh ose leng molle i kthen ne keksat e bluar, i perzien. margarinen dhe sheqerin pluhur i ben bashke ne nje ene tjeter dhe i ben bashk me keksa,,,gjithashtu edhe arrat ose rushin e terur e kthen ne keksa te gjith d.m.th behem bashke, pas perzierjes te tyre kete e ndan ne dy pjese te barabarta dhe njeres pjese te keksave ja qet qokoladen e shkrier dhe me pas ajo ndrron ngjyren ,,,, njeren pete te toretes do të thote gjysmen ,,,e lyen me njeren ngjyre te keksave ,,,,e mbulon do te thot me te gjithe njeren pjese te keksave ,,dhe permi e vene pjesen e petes tjeter edhe ate e mbulon me krejt keksat tjere p,sh me ngjyren tjeter ,,, ne te gjitha anet e petes,, torta duhet te merr forme bukes dhe me pas me 2 shllagat e lyen ne te gjitha anet dhe zbukurimet permbi
tepsia duhet te ket te gjitha anet madhesi te njejte dhe duhet te jete katrore!

 
Forumi Kosova Pc » Argëtim » Receta Gatimi » Torta Elizabeta
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: