Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Argëtim » Receta Gatimi » Sharlota torte
Sharlota torte
OniDate: E Dielë, 05.December.2010, 11:49 AM | Message # 1
Major
Group: Checked
Messages: 100
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
I rrahim 4 veze me 4 luge sheqer me mikser mire,pastaj shtojme 4luge vaj dhe 4 luge miell.pasi te perzihet e vendosim ne tepsi te piqet rreth 10 minuta ne 200 grade.pasi piqet njera e vazhdojme serish pandispanjen tjeter ne te njejten menyre si e para 4 ve me 4 luge sheqer 4 luge vaj dhe 4 luge miell dhe piqet edhe ajo.i leme te ftofen mire pandispanjat anash pasi tua kemi hequr letren per gatim dhe i mbulojme me pecete. fillin apo kremen e pergadisim ne kete menyre;2 litra qumesht i vlojme me 10 luge sheqer dhe i shtojme pudingat e zbutura me pak qumesht qe e kemi nda nga ato 2 litra(afersisht 1 gote)e perziejme deri sa te homogjenizohet masa mire dhe e largojme tenxheren nga zjari.nderkohe ne tenxhere i shtojme edhe arrat e bluara.tani marim njeren pandispanje dhe e lyejme me masen e pudinges tere hapsiren e tortes mire,pastaj i rradhisim 2 banane mbi pandispanje dhe e mbeshtjellim role.te njejten menyre e vazhdojme edhe me tjetren pandispanje.i prejme ne 9 pjese te barabarta ne trashesi sa gishti i dores te dy rolet.pastaj rrahim me mikser panen deri sa te mer masen e homogjenizimit dhe e ndajme ne tre ene te barabarta.njeren pjese e shtojme te pudinga e zier me arrat.tani fillojme ta formojme torten qe na duhet.pjeset e prera te tortes i radhisim ne ene dekori te bukur te rrafshet duke filluar nje cope ne mes dhe pese te tjera rreth saj.pasi ti kemi paluar 6 copet e lyejme me pudingen e parapergaditur gjith siperfaqen,pastaj i rradhisim edhe dy here copet e mbetura nga 6 duke i lyer parmbi me pudinge.ne fund ne te dyenet qe paten nda panen shtojme ngjyrat per dekor.sipas mendimit tim e kalterta me te verdhen i ngjane shume por serish ngelet deshira juaj.anet e tortes lyhen me te verdhe ndersa tere siperfaqja lyhet me te kalter.nga mesi neper skaja si ne forme trekendeshi dekorohet serish me te verdhe dhe ne fund lulen e madhe ne mes dhe te voglat ne siperfaqen anesore te tortes.duhet te ftofet mire dhe te servohet me cdo lloj pije.
 
Forumi Kosova Pc » Argëtim » Receta Gatimi » Sharlota torte
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: