Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Argëtim » Receta Gatimi » TRILECE
TRILECE
OniDate: E Dielë, 05.December.2010, 1:07 PM | Message # 1
Major
Group: Checked
Messages: 100
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
[u]Vezet thyhen e ndahen ne ene te vecanta, e bardha nga e verdha.
Ne fillim rrihen te bardhat e vezeve derisa te filloje te behet shkume.
Pastaj futet sheqeri e rrihet derisa te behet si krem.
Me tej futen te verdhat e vazhdon dhe pak rrahja me te bardhat sa te perzihen mire e uniformisht.
Fillon hedhja e miellit sebashku me soden me nga 2 filxhane e perzihet vazhdimisht deri ne uniformizimin e brumit.

Brumi i pergatitur futet ne tepsi e vendoset ne furren e pjekjes ne temp 150 grade per rreth 40 min.
Pasi nxirret nga furra lihet te ftohet e pritet ne copa katrore.

Qumeshti Pana perzihet me qumeshtin e lopes , duhet te jene te ftohte..Pastaj qumeshti i perzier hidhet ne tepsi pjese pjese derisa te zbutet mire keku.
Pasi thithet mire qumeshti siper hidhet krem karameli duke e shperndare ne te gjithe siperfaqen .Neqoftese krem karameli eshte i trashe hollohet me uje te vaket.
Tepsia futet ne frigorifer. Sherbehet e ftohte.

Kjo eshte receta e halles sime nje ben nje trilece te mrekullueshme......une s'e kam provuar vete akoma... keshtu qe s'di t'ju keshilloj per me tej....
Shpresoj t'ju shijoj ;-))))))

 
Forumi Kosova Pc » Argëtim » Receta Gatimi » TRILECE
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: