Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Argëtim » Receta Gatimi » Pufka
Pufka
OniDate: E Dielë, 05.December.2010, 1:12 PM | Message # 1
Major
Group: Checked
Messages: 100
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Merrim 2 kokrra veze
2 filxhan niseshte
2 filxhan qumesht pluhur, dhe 1 luge sod buke ( lug kafe )
perzihen bashke , masa del jo e fort shume por perzihet me dore , mundesisht te jene veze te fresketa se behet edhe brumi me i mire.Nuk eshte se ka nje kohe te caktuar per ta rrahur ,me sy e sheh derisa brumi te mblidhet ( perzierjen e ben ne nj tas kaucuku)
Pastaj meer me dore nga pak brume dhene pellemb te dores e rrotullon e ben te rrombullaket dhe e lyen tepsine me pak gjalp edhe duart ne te njejten kohe qe mos te te ngeci brumi ne dore , dhe kur i ve ne tepsi e ngjesh pak nga lart se piqet me mire duke qene e holle. Sasia e brumit duhet te jete e vogel , mendo te marresh me maje te gishtave, dhe vihen per te pjekur ne temp 150-170 grade nuk duan as 10 minuta duhen kontrolluar shpesh se digjen menjeher pastaj.
Mbasi jane pjekur eshte vene me perpara sherbeti per te zier 1 kg sheqer 75 gr uje dhe sa te filloj sherbeti te ziej i hedhim pufkat brenda te ziejne me sherbetin , duke zier madhesia e tyre rritet dhe behen me te buta
Besoj se ju ndihmova ndopak , nuk e di se nga jeni ju befshin mire
 
Forumi Kosova Pc » Argëtim » Receta Gatimi » Pufka
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: