Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Argëtim » Receta Gatimi » Burani
Burani
OniDate: E Dielë, 05.December.2010, 1:22 PM | Message # 1
Major
Group: Checked
Messages: 100
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
4 vetë

Duhen:

- spinaq 1kg
- oriz 1 filxhan kafeje
- vaj 4-5 lugë gjelle
- qepë 1 kokërr
- salce 1 lugë gjelle
- kripë, piper, kopër

Gatimi:

Spinaqi pastrohet, dhe përvëlohet në ujë të vluar me kripë për 1-2 minuta. Orizi pastrohet, lahet dhe zihet derisa të jetë gjysëm i gatshëm. Hidhet spinaqi i përvëluar. Skuqet qepa derisa të marrë ngjyrë ari, i shtohet salce domatesh dhe piper skuqet edhe pak dhe hidhet në spinaqin me oriz. Zihen të gjitha së bashku per 10 minuta (derisa orizi të jetë gati). Në fund mund ti hidhet kopër ose nenexhik.

 
Forumi Kosova Pc » Argëtim » Receta Gatimi » Burani
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: