Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Argëtim » Receta Gatimi » Embelsire me buke te thekur
Embelsire me buke te thekur
PiratiDate: E Martë, 30.November.2010, 9:58 PM | Message # 1
Major
Group: Checked
Messages: 119
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Perberesit:

6 feta buke,te thekura ne tostiere(feta mesatare dhe buka te mos jete e kripur)

Per shirupin:
1 1/2 filxhanit uje
1 filxhan sheqer

Per pudingun:
1/2 filxhan sheqer
2 1/2 filxhane qumesht
2 luge gjelle miell
4 luge gjelle gjalp
1 veze, te rrahur
1 luge caji ekstrakt vanilje

Per zbukurim: cdo lloj arre te copetuar, kanelle

Pergatitja:
1. Vendosini fetat e bukes se thekur ne nje tapsi te qelqte(forme katrore)
2. Ne nje tenxhere hedhim sheqerin dhe ujin e i leme te marrin nje vale. Nese deshironi te sherbeti mund te shtoni dhe lekure limoni ose portokalli dhe karafil kokerr.Kur te jete gati lekuren dhe karafilin i hiqni.
3. Hidheni sherbetin mbi fetat e bukes se thekur.
4. Ne nje tenxhere tjeter hidhni gjalpin dhe kaurdisni miellin ne gjalpe, derisa te marre nje ngjyre te arte por jo me te erret.
5. Shtoni qumeshtin, sheqerin dhe lereni te marre nje vale per 2-3 minuta.
6. Shtoni ne tenxhere dhe ekstraktin e vaniljes dhe vezen e rrahur. trazoni shpesh dhe shpejt ne menyre qe te mos pritet veza.
7. Hiqeni pudingun nga zjarri dhe masen hidheni te tapsia ku keni shtruar fetat e bukes se thekur e te sherbetosur.
8. Vendoseni embelsiren ne frigorifer per 2-3 ore qe te mpikset mire e te ftohet.
9. Kur ta servirni zbukuroni me arra te copetuara dhe kanelle.
Ju befte mire!!!!

 
Forumi Kosova Pc » Argëtim » Receta Gatimi » Embelsire me buke te thekur
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: