Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Informatika » Mbrojtja e kompjoterit nga viruset apo krimbet
Mbrojtja e kompjoterit nga viruset apo krimbet
KujtiDate: E Hënë, 06.December.2010, 9:34 PM | Message # 1
Toger
Group: Moderators
Messages: 68
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Krimbi i ri p?r Windows p?rhapet me shpejt?si t? madhe Ka raporte se nj? krimb (virus) i ri ?sht? duke u p?rhapur me shpejt?si t? madhe n? internet. Krimbi Zotob, i ngjajsh?m me Sasser nga viti 2004, vjen n? dy varianta, Zotob.A dhe Zotob.B. Ky krimb eksploaton prekshm?rin? e zbuluar dhe arnuar n? koh?t e fundit nga Microsoft q? ka t? b?j? me PnP rrjeta. Krimbi ka aft?si ty hyn n? makin?n viktim? p?rmes porteve 445, 8080, dhe 33333. Pas infektimit krimbi tenton t? hap lidhjet FTP dhe IRC dhe t? p?rhapet. Krimbi pengon instalimin e arnimeve p?r softuer anti-virus dhe sistem operativ duke ndryshuar skedarin hosts t? Windows-it. N? k?t? m?nyr? adresat nga t? cilat shkarkohen arnimet, lidhen p?r IP-n? 127.0.0.1 (loopback). Zotob gjithashtu ?sht? duke ridrejtuar trafikun nga sitet si eBay, PayPal, dhe Amazon, q? mund t? jet? parashenj? e sulmeve t? tipit "phishing". P?r tani krimbi nuk e ka ndikuar pun?n e internetit dhe pikave ky?e. Burimi i lajmit: www.kosovapc.tk ketu gjithqka gjindet qka jo se!!
 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Informatika » Mbrojtja e kompjoterit nga viruset apo krimbet
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: