Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Informatika » lidhja ne mes dy kompjuterve ( APO KONECTIMI NE RRJET I KUMP
lidhja ne mes dy kompjuterve ( APO KONECTIMI NE RRJET I KUMP
KujtiDate: E Martë, 07.December.2010, 8:12 PM | Message # 1
Toger
Group: Moderators
Messages: 68
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
idhja ne mes dy kompjuterve ( APO KONECTIMI NE RRJET I KUMPJUTERIT ) LIDHJA E CONEKTORAV ^ NGJYRAT .

ETHERNET CABLE: COLOR-CODE STANDARDS

Lidhja ne mes dy kompjuterve quhet peer-to-peer.
Te duhet nje kabell UTP ,te duhen dy konektor RJ-45.
Kabllo qe perdoret per lidhjen e dy kompjuterve duhet te jete "Crossover" pra kabllo crossover krijohet keshtu:
-Ne njeren ane te kabllos duhesh ta perdoresh STANDARDIN T-568A
-Ne anen tjeter te kabllos duhesh ta perdoresh STANDARDIN T-568B

Kodi:

Me detalisht

http://www.incentre.net/incentre/frame/ethernet.html

Pastaj e fut njeren ane te kabllos ne njerin kompjuter(P.sh. Komp.1) e anen tjeter e fut ne tjetrin kompjuter(Komp.2)

****Per me dite se kabllot jane ne menyr te rregullt ateher ne kartelen e rrjetit duhet te dhezet nje drite e vogel(pra kjo vlen per Komp1 dhe Komp2)

-------------------------
Ne Komp.1 shkon (Win 2000 & Xp):
- Me mausin e djatht dhe Properties tek My Network Places
- e mausin e djatht dhe Properties tek Local Area Connection
- Internet Protocol TCP/IP

-IPaddress: 192.168.0.1
- Subnet Mask : me nje trusje kjo e merr vleren automatike
- Default Gateway : Ketu nuk ke nevoj te shkruash asgje sepse nuk je i lidhur i lidhur ne Router.
- Preferred DNS server : e le te zbrazet
- Alternate DNS server : e le te zbrazet
Dhe shko OK
-----------------------------
Ne Komp.2shkon (Win 2000 & Xp):
- Me mausin e djatht dhe Properties tek My Network Places
- e mausin e djatht dhe Properties tek Local Area Connection
- Internet Protocol TCP/IP

-IPaddress: 192.168.0.2
- Subnet Mask : me nje trusje kjo e merr vleren automatike
- Default Gateway : Ketu nuk ke nevoj te shkruash asgje sepse nuk je i lidhur i lidhur ne Router.
- Preferred DNS server : e le te zbrazet
- Alternate DNS server : e le te zbrazet
Dhe shko OK
-------------------------
Tani duhesh ta konfigurosh kete lidhje:
Start
Run -shkruaje cmd dhe OK ose gjeje Command Prompt

Deshiron ta konfigurosh komp.1:
ping 192.162.0.1 dhe ENTER

Nese eshte puna ne rregull pra nese lidhja e dy kompj. me ane ta kabllos eshte siq duhet ateher pas pingimit duhet del keshtu:
Reply from...........

E nese eshte nuk eshte ne rregull e qet keshtu:
Request time out

 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Informatika » lidhja ne mes dy kompjuterve ( APO KONECTIMI NE RRJET I KUMP
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: