Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Menopauza
Menopauza
KosovaPcDate: E Martë, 30.November.2010, 6:39 PM | Message # 1
Rreshter
Group: Administrators
Messages: 46
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Disa femra kanë thjesht ndërprerje të periodave. Disa të tjera kanë simptomat që vijojnë:
Ndryshim në ciklin tuaj menstrual. Kjo është një nga shenjat e para të menopauzës. Këto ndryshime
mund të jenë të njëpasnjëshme apo të herëpasherëshme. Rrjedhjet e gjakut mund të jenë në sasi më të
pakët ose më të madhe se zakonisht.
Afshet e nxehta. Afshet e nxehta janë simptoma më të zakonshme e menopauzës. Në qoftë se do të
keni skuqje të nxehta, do të ndjeni temperaturë të lartë nga kraharori te koka, shpesh në trajtën e
ndjenjës valë- valë. Lëkura juaj mund të jetë e lagur dhe e skuqur. Mund të keni marrje mendsh dhe
zbrazëti në stomak. Gjithashtu, mund të keni dhembje koke dhe të ndjeni rrahje të shpeshta dhe të
forta të zemrës
Hollimi i vaginës dhe vulvës (zona përreth vaginës). Lëkura e vaginës dhe vulva hollohet gjatë
menopauzës. Vagina humbet aftësinë të prodhojë lubrifikimin e mjaftueshëm gjatë aktit seksual. Këto
ndryshime mund të çojnë në dhembje gjatë seksit. Mund të përdoret një krem estrogeni (duke lyer
vaginën) ose një lubrifikant me bazë ujore në mënyrë që seksi të jetë më pak i dhimbshëm.
Problemet e traktit urinar. Mund të keni infeksione të vezikës urinare apo të traktit urinar gjatë dhe
pas menopauzës. Duhet të bisedoni me mjekun nëse ju duhet të shkoni shpesh në banjë, keni ndjenjë
të menjëhershme urinimi, ankoni për djegie gjatë urinimit dhe shpesh pamundësi për të urinuar.
Dhembja e kokës, djersitja natën, gjumi i shqetësuar dhe lodhja janë simptoma të tjera. Gjumi i
shqetësuar dhe lodhja mund të shkaktohen nga skuqjet e nxehta dhe djersitja gjatë natës.
A shoqërohet menopauza me simptoma emocionale? Shumë femra referojnë për shënja emocionale
gjatë menopauzës. Këto simptoma mund të përfshijnë trishtimin, ankthin dhe humbjen e gjumit.
Simptomat mund të jenë më të ashpra në disa gra. Në qoftë se do të konstatoni se keni probleme
emocionale duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.
Çfarë është terapia hormonale zëvendësuese? Terapia hormonale zëvendësuese (HRT) përfshin
marrjen e vetme të estrogjenëve apo të kombinuar me hormone të tjera, (progestin). Disa gra
theksojnë se terapia hormonale zëvendësuese lehtëson simptomat si psh., skuqet e nxehta, tharjen
vaginale dhe disa probleme urinare. Megjithatë, HRT nuk përdoret për këdo. Studimet e fundit
tregojnë se gjatë përdorimit të HRT mund të ndodhë që rreziqet të jenë më të mëdha se përfitimet.
Bisedoni me mjekun tuaj mbi rreziqet dhe përfitimet e HRT.
A janë të vlefshme mënyrat e tjera të trajtimit? Po. Barnat si kremi i estrogenit, antidepresantët,
produktet e sojës dhe disa produkte të tjera bimore mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave
menstruale. Diskutoni këto me mjekun tuaj.
 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Menopauza
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: