Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » dhimbje koke
dhimbje koke
EdiDate: E Shtunë, 04.December.2010, 0:01 AM | Message # 1
Toger
Group: Checked
Messages: 74
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Dhimbja e kokes nis qe ne adoleshence
14/08/2009 09:00

Dhimbja e kokes nis qe ne adoleshence

Dhimbja e kokes mbetet gjithnje nje shqetesim i te medhenjve dhe nuk njihet pothuajse fare nga femijet.

Por mesohet se nje ne pese adoleshente vuan nga nje dhimbje e perjavshme e kokes dhe nje ne dhjete shqetesohet edhe me shpesh.

Keshtu thote nje studim britanik i botuar ne "British Journal Of General Practice" qe shpjegon se dhimbja e kokes eshte nje patologji qe nis prej moshes se re.

20 perqind e te rinjve nga 12 deri 14 vjec vuajne nga nje dhimbje e perjavshme e kokes, ndersa 10 perqind e tyre kane probleme dy here ne jave.

David Kernick, autor i studimit, thekson se ka shume rendesi kuptimi i shkaqeve te fenomenit dhe ndikimet qe ka menyra e jeteses te te rinjte.

"Shpesh dhimbja e kokes mund te jete simptome e shqetesimeve dhe depresionit mes te rinjve", thote Kernick.

 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » dhimbje koke
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: