Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » drita e diellit demton intelegjenten
drita e diellit demton intelegjenten
EdiDate: E Shtunë, 04.December.2010, 0:04 AM | Message # 1
Toger
Group: Checked
Messages: 74
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Drita e diellit demton inteligjencen
28/07/2009 17:55

Drita e diellit demton inteligjencen
Dielli ndikon ne kapacitetet njohese te trurit. Perfundimi ka dale nga nje skuader shkencetaresh nderkombetare qe punonin per Universitetin e Alabames, ne Birmingham.

Per eksperimentin jane perdorur te dhena satelitore te NASA-s per ekspozimin ndaj drites se diellit dhe matjet e funksioneve konjitive te 14474 vullnetareve.

Ekspertet kane percaktuar lidhje te qarta mes humbjes se funksioneve njohese dhe daljes se tepert ne diell, por vetem tek personat qe jane depresive. Rezultatet e kerkimit jane bere publike ne revisten “Environmental

 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » drita e diellit demton intelegjenten
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: