Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » kripaaaa
kripaaaa
EdiDate: E Shtunë, 04.December.2010, 0:12 AM | Message # 1
Toger
Group: Checked
Messages: 74
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Kripa demton organizmin, por na ben me te lumtur
12/03/2009

Kripa demton organizmin, por na ben me te lumtur
Pervec demeve qe sjell per organizmin konsumi i tepruar i kripes ka edhe efekte pozitive. Shkencetaret thone se nje sasi shtese kripe ne ushqime, na ben te ndihemi me mire emocionalisht.

Kerkuesit ne Universitetin e Iowa, kane zbuluar se kripa eshte nje qetesues kunder stresit dhe na ngre humorin. Testet e kryera tek minjte me mungese kripe, treguan se ata shfaqnin shenja depresioni dhe qendronin larg aktiviteteve normale.

Por megjithate, ekspertet thone se perdorimi i madh i kripes con ne rritjen e tensionit. Organizmi vertete ka nevoje per natriumin qe gjendet ne kripe, por konsumi i tepert shkakton rrezikun e atakut ne zemer. Nje i rritur duhet te konsumoje jo me shume se 6 grame kripe ne dite.

 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » kripaaaa
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: