Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Shoqja ime thote qe stresi i shkakton shkelje te syrit, aka
Shoqja ime thote qe stresi i shkakton shkelje te syrit, aka
KosovaPcDate: E Martë, 30.November.2010, 6:47 PM | Message # 1
Rreshter
Group: Administrators
Messages: 46
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline

Stresi shkakton shume gjera te cuditshme tek trupi jone, njera prej tyre eshte edhe shkelja e syrit ne menyre te pakontrolluar. Kur je e stresuar, me shume pak gjume, kur ke pire sasi te medhaja kafeine mund te ndodhe nje mbi-eksitim i muskujve te syrit te cilet kontrollojne “shkeljen” e syrit. Keta muskuj mund tu pergjigjen simuluesve shume here me shpejt se muskujt e tjere te trupit. Ne qofte se ju ndodh nje gje e tille, provoni ta ferkoni syrin me dore duke e rrotulluar lehte, ose perdorni kompresa te ngrohta te cilat lehtesojne muskujt dhe rrisin sasine e gjakut qe qarkullon ne ate zone. Ne qofte se keto tkurrje te muskujve jane kronike, atehere ju keni nevoje me magnez i cili eshte i nevojshem per relaksimin e muskujve. Magnzi merret ne forme suplementi ne farmaci ose duke ngrene disa ushqime qe jane te pasura me magnez ne menyre natyrale si; bajamet, spinaqi apo farat e lulediellit

 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Shoqja ime thote qe stresi i shkakton shkelje te syrit, aka
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: