Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Ilaçe të reja për të neutralizuar kokainën
Ilaçe të reja për të neutralizuar kokainën
GentiDate: E Shtunë, 04.December.2010, 12:09 PM | Message # 1
Rreshter
Group: Moderators
Messages: 46
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Nga Kalifornia vjen lajmi se në Institutin Scripps është zbuluar një vaksinë e aftë për të bllokuar efektet e kokainës.
Kjo vaksinë, pasi "mëson" qelizat imunitare të organizmit të njohin drogën e ta shkatërrojnë atë para se të arrijë të veprojë në sistemin nervor. Në këtë mënyrë, marrja e kokainës nuk jep asnjë efekt.

Vaksina është provuar tek minjtë dhe po testohet këto ditë. Ndërsa në Universitetin e Cambridge, kanë eksperimentuar efektet e një substance e cila e injektuar tek minjtë, ka bërë që të ulet vartësia e tyre ndaj kokainës.

Studimi i cili zgjati 20 vjet, ka dhënë rezultate interesante, të publikuara tek "Nature". Shpresohet që ky ilaç të favorizojë daljen nga varësia ndaj drogave.

Message edited by Genti - E Shtunë, 04.December.2010, 1:08 PM
 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Ilaçe të reja për të neutralizuar kokainën
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: