Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Hemorroidet ç’farë janë dhe nga se shkaktohen? (majaselli)
Hemorroidet ç’farë janë dhe nga se shkaktohen? (majaselli)
KosovaPcDate: E Martë, 30.November.2010, 6:53 PM | Message # 1
Rreshter
Group: Administrators
Messages: 46
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline

Ç’fare jane Hemorroidet?
Hemorroidet jane ene gjaku te enjtura ne fund te zorres se trashe. Venat hemorroide jane ne pjesen me ulet te zorres dhe ne anus. Ndonjehere ato enjten dhe muret e venave hollohen tehiqen, dhe irritohen gjate jashteqitje. hemorroidet jane ne dy lloje, te brendeshme dhe te jashtme.

Hemorroidet e brendeshme jane brenda zorres dhe nuk mund ti shohesh apo ti ndjesh. Zakonisht nuk kane dhimbje sepse kane shume pak nerva ndjeshmerie. Gjakosja eshte shenja e vetme e tyre. Ndonjehere ndodh qe hemorroidet e brendeshme zgjaten dhe varen jashte vrimes. Ne qofte se ndodh kjo gje mund ti shohesh ose ti prekesh si nje cope mishi roze i bute, me ngjyre me te celur se lekura rrotull . Keto lloj hemorroidesh jane te dhimbshme sepse anusi ka nerva te dendura. Zakonisht keto hemorroide terhiqen vete brenda por ne qofte se nuk e bejne kete gje, mund ti shtyni ne vendin e duhur ne menyre delikate.

Hemorroidet e jashtme ndodhen brenda anusit dhe jane zakonisht te dhimbshme. Nqs nje hemorroid shtyped gjate jashteqitjes, mund ta shikoni dhe ndjeni. Mpiksje gjaku formohen tek hemorroidet e jashtme (tromboze) dhe kane shume dhimbje. Kur ndodh tromboze ne hemorroidet e jashtme duket si e manushaqe ose blu dhe ndonjehere gjakosen. Pavaresisht nga pamja e frikshme, tromboza e hemorroideve nuk eshte e rezikshme dhe zakonisht iken pas nje jave. Ne qofte se dhimbja eshte e padurueshme, keto hemorroide mund te hiqen nga mjeku.

Ç’do rrjedhje gjaku e cdo lloji duhet te jete alarmuese per ju sepse mund te jete shenje e semundjeve vdekjeprurese si puna e kancerit te zorres se trashe.

“Venat” e dobeta mund ti shkaktojne dhe kjo gje eshte zakonisht e trashegueshme.

Shtypja ose presioni i madh ne bark mund te shkaktoje venat te enjten dhe te behen te ndjeshme te irritueshme. Presioni mund te shkaktohet nga mbipesha, shtatezania, qendrimi ne kembe apo ulur per nje kohe te gjate, shtrengimi ne banje, kolla, teshtitja, vjellja dhe mbajtja e frymes gjate shtrengimeve te lindjes.

Dieta dhe ushqimi kane nje rol kryesor ne shkakun dhe parandalimin e hemorroideve. Njerezit qe kane nje diete te pasur me fiber kane shume pak shance per te patur hemorroide, ndersa ata qe hane dite ushqimesh te perpunuara nuk duhen te habiten po te shfaqen hemorroidet. Nje diete ushqimesh te thata ose me pak fiber shkakton hemorroide ne dy menyra, krijo shtrengime gjate jashteqitjes dhe ngacmon hemorroidet duke prodhuar jashteqitje qe eshte e forte dhe irriton venat e enjtura.

 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Hemorroidet ç’farë janë dhe nga se shkaktohen? (majaselli)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: