Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Urinimi i pavullnetshem tek femrat
Urinimi i pavullnetshem tek femrat
KosovaPcDate: E Martë, 30.November.2010, 6:58 PM | Message # 1
Rreshter
Group: Administrators
Messages: 46
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline

Urinimi i pavullnetshem nuk eshte semundje por simptome e nje problemi me sistemit e urinimit.

Problemi i urinimit te pavullnetshem ose rrjedhja ne menyre te pakontrolluar e urines ndahet ne dy kategori, ate akute dhe kronike.

Urinimi i pavullnetshem akut eshte rrjedhje e perkohshme e urines e cila sherohet pas trajtimit te shkakut. Mund te shkaktohet nga infeksion ne rruget e urinimit, nga disa mjekime dhe nga gure ne fshikzen e urines.

Urinimi i pavullnetshem kronik eshte rrjedhja e urines per nje kohe te gjate dhe klasifikohet ne dy lloje:

•Urinimit te pavullnetshem nga stresi perfshin leshimin e urines gjate kollitjes , qeshjes apo teshtitjes. Eshte lloji me i zakonshem i urinimit te pavullnetshem tek femrat. Zakonisht rezulton ne rrjedhje te nje sasie te vogel urine.
•Nevoja e urinimit te pavullnetshem perfshjn nevojen per te urinuar shpesh, zakonisht ne menyre te papritur, urgjente dhe te pakontrollueshme, urinimi ndodh gjate rruges per ne banje. Rezulton ne sasi te medha urine te rrjedhur, megjithese shpesh ndodh kur fshikeza e urines ka vetem nje sasi relativisht te vogel.
Gjithashtu eshte e zakonshme per femrat qe te kene nje Urinim te pavullnetshem qe ka te dyja simptomat e mesiperme.

Per te pare se cfare lloj urimi te pakotrolluar keni bejini vehtes keto pyetje. Po te pergjigjeni me po tek njera prej kutive keni ate lloj, po te pergjigjeni me po ne njeren prej te dyja kutive i keni qe te dyja.

 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Urinimi i pavullnetshem tek femrat
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: