Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Mjekesi dhe Shkence Demet nga Pijet Alkoholike; Operacion me
Mjekesi dhe Shkence Demet nga Pijet Alkoholike; Operacion me
EdiDate: E Dielë, 05.December.2010, 11:40 PM | Message # 1
Toger
Group: Checked
Messages: 74
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Nje studim i ri tregon se 50 perqind e konsumatoreve te pijeve alkoholike ne Shtetet
e Bashkuara jane te te rinj nen moshen e lejuar dhe te rritur qe pijne tej mase.
Sipas standarteve te departamentit te shendetesise, me shume se dy gota ne dite per
burrat dhe me shume se 1 gote ne dite per grate nje cilesohen si pirje tej mase.
Profesorja Susan Foster qe kryesoi studimin prane universitetit Columbia thote se te
rinjte nen moshen e lejuar konsumojne thuajse 20 perqind te pijeve alkoholike ne
Shtetet e Bashkuara, ndersa te rriturit qe pijne tej mase kosumojne 30 perqind te
ketyre pijeve. Studimi arriti ne perfundimin se ata qe perdorn pije alkoholike tej
mase shpenzojne rreth 57 miliarde dollare ne vit. Kjo eshte sa gjysma e shumes se
pergjitheshme qe amerikanet shpenzojne per pije alkoholike gjate nje viti.
Perdorimi i tepruar i alkoholit i kushton shoqerise rreth 180 miliarde dollare, ketu
perfshihen aksidentet, problemet shendetsore, cenimi i rendit dhe ligjit, ulja e
prodhimit e te tjera
Studime te tjera kane treguar se problemi i te pirit fillon qe ne moshe te re, dhe
kjo nxjerr edhe nje here ne pah rolin edukues qe duhet te luajne prinderit dhe
institucionet arsimore e mbare shoqeria per te shmangur te rinjte nga perdorimi i
pijeve alkoholike.

OPERACION ME REZE LAZER
Per shume vite Colleen Allen perdorte lente kontakti per te syte. Para disa vjetesh
ajo vendosi te mos i perdrte me ato dhe iu nenshtrua nje operacioni me reze lazer.
Jeta ime ndryshoi, thote ajo.
Klinika LCA Vision, Lasik Plus eshte nga te parat qe filloi t’u ofronte pacienteve
operacione me reze lazer. Drejtori Stephen Joffe thote se kjo klinike ofron sherbime
si per cdolloj eproblemi te syve. Firma Lasic Plus ka mbi 30 dege te shperndara ne
Kanada e Evrope. Mjeku Vincent Marino thote se te mirat e operacionit te syve me
reze lazer mund te ndjehen nga pacienti menjehere pas operacionit. E gjithe
procedura zgjat vetem pak minuta dhe te nesermen pacienti mund te shkoje ne pune ose te kthehet ne jeten normale pa asnje problem.

 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Mjekesi dhe Shkence Demet nga Pijet Alkoholike; Operacion me
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: