Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Perdorimi i tepert i kripes shkurton jetegjatesine
Perdorimi i tepert i kripes shkurton jetegjatesine
EdiDate: E Dielë, 05.December.2010, 11:44 PM | Message # 1
Toger
Group: Checked
Messages: 74
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Shkenctaret Amerikan nga Universiteti Maryland pohojne se cdo vit mund te shpetohen 150.000 jete njerzish nese industria ushqimore do te zvogloje sasine e kripes e cila i shtohet ushqimit.
Kripa ka ndikim direkt ne tensionin e gjakut i cili eshte i lidhur me nje spekter te gjere semundjesh. Shume probleme shendetsore mund te parandalohen kur prodhuesit e ushqimeve ne 10 vitet e ardhshme ne prodhimet e tyre do te pergjysmojne perdorimin e kripes, pohojne keta shkenctare Amerikan.
Ata vlersojne se ne kete rast per 20% do te zvoglohet numri i te semureve nga tensioni i larte i gjakut, per 14% do te zvoglohet numri i vdekjeve nga sulmi ne zemer, kurse numri i pergjithshem i vdekjeve do te zvoglohet per 7%.
Edhe pse keta shkenctare japin sasine prej 2.4 gram ne dite, Amerikanet perdorin mesatarisht rreth 4 gram kripe ne dite.

Antraksi-bakteri qe tronditi boten

Antraksi (Bacillus anthracis) ose plasja eshte njebacil qe prodhon spore qe rezistojne edhe me kalimin e viteve ne mjedisin e jashtem.E ka marre emrin plasje nga ngjyra e erret, gati e zeze e njollave qe ai provokon tek te infektuarit.Mikroorganizmat jane te dy llojeve,sferike(ose ndryshe sy) dhe cilindrike(bacile).
Bacilet kane forma te tjera dhe dy prej tyre janeantraksi dhe cingeli. Embrionet zene vend ne lekuren e kafsheve dhe mund ta transmetojne semundjen tek njeriu ne formen e semundjes se lekures.
Ne vitin 1881,Louis Pasteur arriti te zbuse efektin e bacilit antraks(nga I cili vdiq edhe Karl Marks) dhe shpiku vaksinen qe mban emrin e ndaj semundjeve epidemike.
Antraksi mund te perdoret ne formen e tij origjinale ose te perpunohet ne laborator.Mund te manipulohet adn-ja e tij dhe te behet rezistente ndaj antibiotikeve,pra ti beje ata te paefektshem.
Sporet sapo hyjne ne organizem,transformohen ne bakterie qe shumefishohen dhe prodhojne toksine.Kjo hyn ne qarkullimdhe eshte pergjegjese per problemet me te renda qe shkaktohen ne organizem,sepse vret makrofaget ,celulat e sistemit unitar qe luftojne agresionet e jashtme.
Me e rrezikshmja eshte plasja e mushkerive.Jane te pakten 8-10 mije spore te plasjes qe arrijne ne mushkeri.Vdekshmeria varet nga doza,por edhe madhesia e sporeve:sa me mikroskopike ,aq me thelle ato depertojne ne organizem.Kjo eshte forma me e rralle e semundjes.Kur sporet hyjne ne mushkeri lokalizohen aty dhe prodhojne toksinen, e cila hyn ne qarkullimin e gjakut dhe shkakton hemoragji.Simptomat jane te ngjashme me gripin.Ne rast se nuk mjekohet ,vdekshmeria eshte 90-100 per qind , ne rastin kur e merr ndihmen e shpejte dhe kurohet sakte,vdekshmeria mund te zbrese ne 10 per qind.Ne keto raste virusi e humbet edhe percjellshmerine. Rreth 90 per qind te rasteve antraksi prek lekuren.Nese kurohet mire ,vdekshmeria nuk eshte me shume se 1 per qind.Ne mungese terapie ,vdekshmeria shkon deri ne 25 per qind. Semundja zhvillohet nga nje jave deri ne 60 dite nga infektimi.Simptomat shfaqen 1-6 dite pas prekjes. Gastro-intestinale(qe prek stomakun dhe zorret ) hyn ne organizem nepermjet ngrenies se mishit te kafshes .Provokon ethe,lodhje ,shkakton ulcer ,demton stomakun dhe zorret .Vdekshmeria 25-60 per qind. Nese rastesisht e hapni nje zarf me antraks, mos prekni syte dhe fytyren.Lajini duart mire me sapun dhe ferkojini gjate.Mos lejoni pluhurin te hapet ne mjedis.Mbylleni hermetikisht dhomen ku eshte hapur.Te gjithe personat e pranishem ne ate moment duhet ti nenshtrohen kontrollit .Lajmeroni policine. Te gjithe embrioneve qe provokojne plasjen I pergjigjen antibiotiket.Jo vetem ciprofloksacina ,antibiotiku I krijuar per kete qellim , por edhe dozicilina, penicilina, eritromicina, kloramfenikoli,tetraciklina e shume te tjere .Praktikisht ,ne natyre nuk ka embrione rezistente ndaj antibiotikeve.
Eksiston dhe vaksina antiantraks qe aplikohet ne tre faza ,me distance pas 6,12 dhe 18 muajsh.Pak persona jane te vaksinuar dhe mungon nje fushate per vaksinimin e popullsise.
Antraksi eshte perdorur si arme dhe jane pare edhe rezultatet tragjike te disa eksperimenteve:
KINE- - -ne 1937 shkencetaret e ushtrise japoneze perdoren rober kinez per eksperimente.Vdiqen me shume se njemije persona ,si I provave te bera me atraks mortaje dhe kolere
ANGLI- - -anglezet zhvilluan eksperimente me antraks ne vitet 40 ne ishullin Gruinald,duke perdorur kafshet .Ishulli u mbajt I izoluar deri ne vitin 1990,kur nuk paraqiste me rrezik.
BASHKIMI SOVJETIK- - -ne 1979 ,svderlovsk .Dalja e me pak se nje grami sporesh te antraksit nga nje depozite ushtarake shkaktoi vdekjen sipas te dhenave zyrtare te 70 personave,por sipas burimeve josovjetike viktimat ishin me shume se 1000.
IRAK - - -gjate luftes se Kuvajtit ,SHBA -ja vaksinoi mijera ushtare.Zbulimet mbi armet biologjike irakiene kane sinjalizuar qe Bagdati ka prodhuar 18 000 litra spore antraksi.

Disa keshilla te shkurtera mbi shendetin

Kujdes nga paracetamoli.. -Shume tableta qe disa i gelltisin me shumice kunder kokedhembjeve, per qetesimin e dhembjes se dhembit dhe dhembjeve tjera permbajne paracetamol. Ky analgetik, mjaft mire e zavendeson aspirinen dhe eshte i pershtatshem per personat qe kane te thate ne lukth dhe per ata te te cilet here pas here paraqitet gjakredhja ne lukth. Por kujdes ! Paracetamoli demton veshkat. Keshtu, ata qe e shfrytezojne kane mundesi tri here me shume te semuren nga veshkat se ata qe nuk e perdorin barera qe nuk kane paracetamol.
Jogurti. Me sukses mund te evitoje barkqitjen tek femijet. Bakteret ¡mike¡ te jogurtit dhe prodhimeve te tjera qumshtore mund te pakesojne numrin e viruseve.
RRAHJET E SHPESHTA TE ZEMRES. -Keni kujdes – pas pirjes se disa kafeve me radhe ndjeni rrahje te shpeshta te zemres, eshte mire qe te kontrollohet melqia. Ne rastet kur keni probleme me funksionimin e melqise, kofeini i kafese grumbullohet ne gjak dhe keshtu fillojne te rrahurat e shpeshta te zemres.
MUNGESA E VITAMINES A. -Mungesa e vitamines A shkakton shkurtpamesi dhe verbimin e nates. Andaj, pos te tjerash hani majdanoz te freesket i cili eshte i pasur me vitaminen A, por permban edhe kalcium te nevojshem per elasticitetin e muskulatures se syve. Gjysem filxhani majdanoz ploteson nevojen ditore te organizmit me vitamine A.
LENDIMET -Plaget e ndotura lani me uje te ftohte e pastaj dezinfektoni me jod odr etil-alkool. Gerithjet e vogla mos i lidhni. Ato me mire sherohen ne ajer. Plaget pakez me te medha dhe ato qe ndeshen me rroba mbuloni me faster ose me fashe. Nderoni cdo 24 ore. Flasterin do ta shkapni me lehte nga plaga nese kendet e tij me pare i keni lyer me benzine per heqjen e njollave. Per plage te renda duhet drejtuar mjekut. Neese vaksina e fundit kunder tetanusit eshte dhene para 5 vjeteve ajo dhet perseritur.


 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Perdorimi i tepert i kripes shkurton jetegjatesine
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: