Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Shtatë orë gjumë, zvogëlojnë problemet në zemër
Shtatë orë gjumë, zvogëlojnë problemet në zemër
PiratiDate: E Martë, 30.November.2010, 9:50 PM | Message # 1
Major
Group: Checked
Messages: 119
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Gjumi i mjaftueshëm është top prioritet për të gjithë ne, dhe tani ekspertët tregojnë se njerëzit të cilët bëjnë shtatë orë gjumë nate, mund të zvogëlojnë rrezikun e problemeve shëndetësore.

Studimet e gjata kanë treguar se ata të cilët bëjnë më pak gjumë, dyfishojnë rrezikun e problemeve në zemër. Njerëzit të cilët bëjnë gjumë nate nga 5 orë ose më pak se kaq, ballafaqohen me 70% të rrezikut të vdekjes nga arsyet e ndryshme dhe gjithashtu, gjasat e vdekjes nga problemet kardiovaskulare janë dy herë më të mëdha! Sipas këtij studimi, mesatarja e gjumit duhet të jetë rreth shtatë orë, mirëpo një e treta e të rriturve, shpeshherë bëjnë gjumë nate nga pesë orë ose më pak.

Profesori Francesko nga Universiteti i Varvikut, shpjegon: “Zbulimet tona tregojnë se gjumi 7 orësh i natës është normal për shëndet”. Ai paralajmëron se gjumi i pamjaftueshëm shton peshën, rrit tensionin e gjakut dhe zhvillon diabetin e tipit 2.

 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Shtatë orë gjumë, zvogëlojnë problemet në zemër
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: