Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Cistet në shtazani
Cistet në shtazani
GentiDate: E Shtunë, 11.December.2010, 3:16 PM | Message # 1
Rreshter
Group: Moderators
Messages: 46
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline

Nëse zbulohet ndonjë ciste në shtatzëni, nuk është asgjë për t’u shqetësuar dhe mos bëni panik.
Miomët (cistet) janë rritje, të cilat në shumicën e rasteve janë beninje (“të natyrës së mirë”) dhe nuk shkaktojnë asnjë problem, përveç në rastet kur janë shumë të mëdha dhe gjenden në vend të papërshtatshëm dhe në këtë mënyrë pengojnë daljen e foshnjës nëpër kanalin e lindjes.

Është fakt se në këtë rast shtatzënia është pak më e rrezikuar, mirëpo as këtu nuk ka vend për panik. Derisa mjeku mendon se duhet pritur për largimin e cistit, atëherë sipas të gjitha gjasave ju do të lindni me prerje cezariane, dhe në këtë rast mjekët do ta largojnë edhe cistin.

Attachments: 4531021.jpg(22.1 Kb)
 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Mjeksia & Shendeti » Cistet në shtazani
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: