Kliko për të hyrë
Kliko për tu regjistruar nëse nuk e keni bërë deri tani!

www.KosovaPc.Tk · [ Postimet e Reja · Antarët · Rregullat dhe Ndihma! · Kërko · RSS ]
 
Prezantimi
Tema Shoqërore
Romanca
Lajme
Receta Gatimi
Psikologjia
Shëndeti
Informatika
Sport
Argëtim & Zbavitje
...Ndihma!
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Matematikë dhe Gjometri » Topologjia
Topologjia
KujtiDate: E Enjëte, 02.December.2010, 0:59 AM | Message # 1
Toger
Group: Moderators
Messages: 68
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Тоpologjia është degë e matematikës që studjon strukturën lokale dhe të përgjithshme të hapësirave me transformime të vazhdueshme. Të gjitha këto hapësira quhen hapësira topologjike por më e rëndësishmja është hapësira reale euklidiane me n dimensione. Topologjia bën lidhjen në mes të teorisë së bashkësive, paqyrimeve, analizës funksionale etj. Shembull i transformimit të vazhdueshëm nga filxhani i kafesë në gjevrek dhe anasjelltas. Në aspektin topologjik gjevreku dhe filxhani i kafesë janë figura homotopike pra topologjikisht të barabarta.

Rezultatet e fituara në topologji janë shumë të përgjithshme p.sh. në topologji prodhimi topologjik i dy rrathëve paraqet një torus ose një figurë në formë të gjevrekut

kujti1
Admin

Numri i postimeve: 106
Join date: 20/11/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye

 
Forumi Kosova Pc » Shkenca dhe Teknologjia » Matematikë dhe Gjometri » Topologjia
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: