Kjo Faqe është Offline qe një kohë të gjatë.
Faqja është ndërtuar nga A. Qorri boni-619@hotmail.com

      
 

Përfaqësues nga shoqëria civile sërish shprehën shqetësimin e tyre lidhur me nivelin e lartë të korrupsionit në Kosovë. Përfaqësues të organizatave joqeveritare vlerësojnë se mungon vullneti politik për të luftuar korrupsionin, andaj sipas tyre institucionet e vendit duhet të jenë më shumë të angazhuara për ta luftuar këtë dukuri.

Ismet Kryeziu, drejtor ekzekutiv i Institutit Demokratik të Kosovësthotë (KDI), thotë se nuk mjafton që shoqëria e vetme të angazhohet në luftën kundër korrupsionit, derisa institucionet e vendit nuk janë të interesuara të bashkëpunojnë për ta luftuar këtë dukuri.

"Nga praktikat e deritashme ne kemi theksuar, e gjithë shoqëria, se mungon vullneti politik për luftën kundër korrupsionit. Përgjegjësit politikë dhe institucionalë të Kosovës duhet të jenë më shumë të angazhuar për ta ... Lexo të Plotë »

Shpërndaje | Kategoria: Politikë | 1087 Shikime | Postuar nga: KosovaPc në orën: 11:27 AM

Manchester United lirisht mund ta vazhdojë festën, pasi Liga Premier ka shpërblyer mbrojtësin Nemanja Vidic me çmimin e futbollistit më të mirë të vitit në Angli, përderisa Sir Alex Ferguson u shpall menaxheri më i mirë i vitit.

Kjo është hera e parë që Vidic e fiton këtë çmim dhe ai jo rastësisht e fitoi atë, pasi shfaqi formë stoike gjatë gjithë sezonit. Nga ana tjetër për Ferguson është hera e nëntë që e fiton çmimin e menaxherit më të mirë, që nuk është befasi marrë parasysh klasin e skocezit të treguar ndër vite.

Manchester United ka kaluar nëpër formë të jashtëzakonshme në shtëpi dhe nëse arrin të shmangë humbjen në javën e fundit ndaj Blackpoolit, atëherë Djajtë do ta përfundon sezonin pa asnjë humbje në shtëpi, ku kanë vetëm një barazim ndaj WBA-së prej 2-2.

Më 28 maj Man ... Lexo të Plotë »

Shpërndaje | Kategoria: Sport | 1295 Shikime | Postuar nga: KosovaPc në orën: 11:25 AM

Reperi i grupit Tingulli 3nt, Getoar Selimi, sipas indikacioneve është i përfshirë në një lidhje dashurie me bukuroshen Florenta Islami.

Nëpër internet është duke qarkulluar një foto e reperit me bukuroshen nga Prishtina, e cila sipas të gjitha gjasave do të jetë dhe bashkëshortja e ardhshme e Getit.

Se Florenta do të jetë femra e fundit e Getit, e vërtetoi edhe vet reperi i "Baba Records” në Twitter, duke shkruar: "Unë me bashkëshorten duke ngrënë fara dhe duke shikjuar film..hohoho”.

Pas lansimit të albumit të ri "Ma I Madhi N’Vend”, Geti pritet që së bashku me Big Xik të rikthehen në skenë me videoklipe dhe bashkëpunime tjera.
Shpërndaje | Kategoria: Magazina | 1680 Shikime | Postuar nga: KosovaPc në orën: 11:22 AM

Nëse jeni romantik dhe kënaqeni duke qëndruar me orë të tëra me qirinj të ndezur, duhet të dini se qirinjtë me aromë janë të dëmshëm për rrugët e frymëmarrjes, madje edhe ato që nuk kanë aromë nuk janë edhe aq të mirë për shëndet. Prandaj ekspertët paralajmërojnë që të kihet kujdes.

Një studim i ri amerikan tregon se qirinjtë me aromë dhe aromat elektrike për ambiente, mund të përmbajnë qindra substanca kimike të dëmshme për organizmin, duke përmendur ftalatet - të cilat mund të shkaktojnë anomali të lindjes te foshnja ose probleme të sistemit riprodhues.

Si shembull për paralajmërim, ekspertët kanë përmendur rastin e një femre amerikane, e cila për shkak të fiksimit ndaj qirinjve aromatikë, ka zhvilluar astmë dhe ndjeshmëri të rritur ndaj aromave të substancave tjera.

Produktet ... Lexo të Plotë »

Shpërndaje | Kategoria: LifeStyle | 1181 Shikime | Postuar nga: KosovaPc në orën: 11:19 AM

Sipas një studimi të ri të publikuar në revistën "Journal of Neuroscience”, praktikimi i meditimit mund të lehtësojë dhimbjet madje edhe më mirë se sa marrja e morfinës.

Shkencëtarët amerikanë nga Qendra mjekësore "Wake Forest” kanë angazhuar studentë, të cilëve në pjesë e pasme të këmbëve iu janë vënë pllaka të nxehta me shkallë të dhimbjes prej 120 gradësh.

Intensiteti i dhimbjes te pjesëmarrësit në studim është përcjellë me anë të skanimit të trurit. Rezultatet kanë treguar se meditimi kishte ulur deri në 40 për qind ndjeshmërinë e dhimbjes, në raport me 25 për qind të eliminimit të ndjeshmërisë së dhimbjes që arrihet me anë të morfinës.

Shkencëtarët pohojnë se meditimi kishte zvogëluar aktivitetin e regjionit të trurit përgjegjës për procedimin e dhimbje ... Lexo të Plotë »
Shpërndaje | Kategoria: Shëndeti | 1032 Shikime | Postuar nga: KosovaPc në orën: 11:14 AM

Binjakët Laurent dhe Larry Bourgeois janë valltarë francez të cilët me talentin e tyre po lënë pa frymë publikun në mbarë botën. Edhe pse dyshja vallëzon nën ritmet e muzikës hip-hop, shumica pajtohen se vallëzimi i tyre e tejkalon këtë zhanër, ndërsa inovacionet që kanë futur në këtë stil vallëzimi vërtetë janë impresive.

Binjakët vijnë nga një familje e madhe dhe kanë 18 vëllezër e motra, nëntë prej të cilëve merren me vallëzim.

Janë të njohur edhe për faktin se veshin pantallonat pra, ndërsa ky stil e ka një sqarim. Kur ishin fëmijë dhe bënin probleme, si dënim ... Lexo të Plotë »

Shpërndaje | Kategoria: Kuriozitete | 1140 Shikime | Postuar nga: KosovaPc në orën: 11:03 AM

 Lajme  Argëtim  Kosova Pc  Boni Production  Sherbime
 Aktuale  Video Klipe  Impresum  Web Design  Web Messenger
 Horoskopi  Tv Live  Kontaktoni  Multimedia  Photoshop Online
 Moti  Filma Online  Regjistrohu  Pc Serives & Reklama  ...më shum shërbime
E themeluar në vitin 2010, KosovaPc është burimi kryesor për lajme në mediat sociale dhe digjitale, të teknologjisë dhe web-kulturës.
Për Funksionim të shpejtë ju Rekomandojm | Të gjitha të drejtat e rezervuara ©2010-2011 Shkencë dhe Teknologji KosovaPc.Tk Logo KosovaPc, Inc