Kjo Faqe është Offline qe një kohë të gjatë.
Faqja është ndërtuar nga A. Qorri boni-619@hotmail.com

      
 


Teknologji & Shkencë » Entries archive
Kategoria: Teknologji | 390 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 22.January.2011
Katër vende të rehatshme, por e njëjta shpejtësi dhe luks, në Ferrari-n e parë familjar të historisë. Në lajmin e publikuar nga "Corriere della Sera” mësohet se shumë shpejt do të dalë në treg surpriza e re e papritur e markës më të njohur sportive në botë.

”Makina e re me 12 cilindra bashkon ne vetvete, ashtu siç askush nuk ka ditur të bashkojë, karakterin veçanërisht sportiv dhe rendimentin e lartë, një elegancë të rafinuar dhe një rehati të jashtëzakonshme, për të bërë që drejtuesi dhe ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 530 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 22.January.2011
Fuqia e teknologjisë së HP dhe kreativiteti i studios DreamWorks Animation SKG, janë bashkuar sërish për të sjellë në skenë kreacionin më të fundit të studios kreative të quajtur "Megamind”.

Falë efekteve të fuqishme 3D nga laserë dhe fusha magnetike, audienca do të jetë në gjendje të përjetojë për së afërmi tregimin rreth super heroit të quajtur "MegaMind”. Ky animacion inovativ ishte bërë i mundur pjesërisht falë fuqisë së HP Z800 Workstations, që janë përdorur për të dizajnuar elemente nga filmi, duke përfshirë edhe një milion karaktere të turmave dhe lëvizjet e pelerinës së super heroit. Përveç stacioneve punuese, DreamWorks Animations është pajisur edhe me serverë të serisë ProLiant të Hp-së, të cilët ofrojnë zgjidhje të sh ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 580 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 22.January.2011
Ditëve të ardhshme pritet që kompania finlandeze Nokia të zbulojë modelin e e ri të telefonit Nokia N9, të cilin parashihet që ta prezantojë në Kongresin Botëror Mobil në Barcelonë.

Deri më tani ne kemi parë vetëm disa pamje të telefonave Nokia të serisë N, mirëpo pritet që së shpejti të dalin edhe specifikat e këtij modeli të ri të telefonit i cili është i integruar me MeeGo.

Mirëpo, ajo që është e rëndësishme lidhur me këtë telefon është procesori me 1.2 GHz, si dhe kamera me 12 mega-piksel, të ngjashme me atë të modelit N8.

Në anën tjetër, thuhet se karakteristikë tjetër e këtij modeli të Nokia’s do të jetë edhe lidhja që vjen nga LTE, mirëpo për momentin këto janë vetëm pritje nga prodhuesi finlandez, ndërsa ende nuk është zyrtarizuar asnjë nga këto specifika për Nokia N9.

... Lexo të plotë »
Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 658 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 21.January.2011
 
Derisa Angry Birds është ende loja më e paguar për iPad, një lojë e krijuar nga një djalosh i klasës së tetë, gjatë ditëve të fundit ka përjetuar renditje në maje të tabelave të lojërave falas për Apple.

Bubble Ball, një stimulues fizik, ishte koduar nga Robert Nay, një 14 vjeçar nga Spanish Fork, Utah. Loja sfidon lojtarët që të përdorin gjëra dhe gravitetin për të udhëzuar një top në vendin e paracaktuar.

Nay shpenzoi dy muaj për ta shkruar lojën, që doli në dyqanin për aplikacion, App Store, në fund të vitit të kaluar dhe ishte gjithashtu i gatshëm për pajisjet Android. Në ditët e fundit kjo lojë ka sfiduar aplikacionin Angry Birds Lite p ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 434 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 21.January.2011
 
Gjërat nuk janë asnjëherë zyrtare, përderisa të del vet prodhuesi dhe t’i zyrtarizojë ato, por shenjat e fuqishme se Sony do të shpalos pajisjen e saj PlayStation Portable me 27 janar, po vazhdojnë të jenë të pranishme çdo ditë e më shumë.

Kësaj radhe Bloomberg News ka raportuar për dy burime të reja që kanë njohuri rreth planeve të kompanisë, për paraqitjen e pajisjes së dorës gjatë javës së ardhshme. Në konferencë për media, Sony gjithashtu "do të paraqes strategjinë për të përdorur shërbimet e saja të lidhura në rrjet për të shkëmbyer lojëra, filma dhe muzikë, në mes të pajisjeve të dorës, TV-ve dhe pajisjeve tjera. 

E çka rreth celu ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 409 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 19.January.2011
 
Gjenerata e ardhshme e magazinimit me fuqinë e konvergjencës ishte motoja e konferencës së sotme të mbajtur nga Hewlett-Packard, në ambientet e Hotel Gorenje në Prishtinë.

Në kuadër të kësaj së konference morën pjesë më shumë se 70 përfaqësues të bizneseve, institucioneve dhe shoqërive të ndryshme vendore e të e ndërkombëtare, të cilët ishin të interesuar në zgjidhjet moderne për magazinim që sot ofrohen nga ana e HP. Stefan Plavjanski, menaxher i llogarive të HP për rajonin e Maqedonisë, Shqipërisë dhe Kosovës, në fjalimin e tij hyrës tregoi për rëndësi e magazinimit në ditët e sotme si dhe foli shkurtimisht për produktet e HP dhe për zgjidhjet e ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 508 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 09.January.2011
Hetuesit amerikanë pranë gjykatës shtetërore kanë kërkuar detajet rreth llogarisë së WikiLeaks-it në Twitter.

Julian Assange, themeluesi i WkiLeaks ka thënë se beson se kompani tjera të internetit si Facebook dhe Google gjithashtu mund të jenë urdhëruar që të dorëzojnë informacione rreth tij dhe kolegëve të tij. Gjykata e qarkut në Distriktin Lindor të VIrgjinias në SHBA i ka bërë thirrje Twitter-it që të dorëzojë mesazhe private, informacione të faturimit, numra të telefonit, shënime të lidhjeve dhe informacione tjera rreth llogarive të udhëhequra nga Assange dhe të tjerët.

Thirrja gjithashtu ka vënë në cak edhe analistin e Ushtrisë Amerikane Bradley Manning, për të cilin dyshohet se ka furnizuar faqen me informata të sekrete, Brigitta Jonsdottir, një parlamentare e Islandës dhe bashkëpunëtore ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 452 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 07.January.2011

Kategoria: Teknologji | 456 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 07.January.2011
 
Google në mënyrë të paligjshme mori të dhëna private gjatë grumbullimit të të dhënave për shërbimin e vet për të parë rrugët në Korenë Jugore, tha policia e vendit të enjten.

South Korea është bërë shteti i fundit që ka gjetur ndërmarrjen Google duke prishur ligjet për privatësi - kjo ndërmarrje është duke u përballur me sulme të ngjajshme hetuese në gati 20 shtete - por nuk është ende e ditur nëse hetuesit do të bëjnë ndjekje penale.

Duke folur për Korea Times hetuesi, ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 450 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 06.January.2011
 
Komuniteti i modifikimeve është gjithashtu i pranishëm edhe këtë vit në CES dhe atë në formë të modifikimeve të shtëpizës së kompjuterëve. E nuk ka mënyrë më të mirë për të prezantuar vetën para publikut sesa të shfaqesh me një shtëpizë të "akullt” dhe me shumë ngjyra.

Modifikimi i quajtur K320 Ice Series, është krijuar nga modifikuesi serik James Fislar. Ai ishte zgjedhur edhe fitues në mesin e dhjetë PC modifikuesve të ftuar që të marrin pjesë në fushatën e Lenovo  "Cila është ideja jote për argëtim”, që kishte si synim t’i shtyjë modifikuesit të krijojnë idenë më të çmendur të mundshme kompjuterike. Rezul ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

« 1 2 3 4 ... 6 7 »
 Lajme  Argëtim  Kosova Pc  Boni Production  Sherbime
 Aktuale  Video Klipe  Impresum  Web Design  Web Messenger
 Horoskopi  Tv Live  Kontaktoni  Multimedia  Photoshop Online
 Moti  Filma Online  Regjistrohu  Pc Serives & Reklama  ...më shum shërbime
E themeluar në vitin 2010, KosovaPc është burimi kryesor për lajme në mediat sociale dhe digjitale, të teknologjisë dhe web-kulturës.
Për Funksionim të shpejtë ju Rekomandojm | Të gjitha të drejtat e rezervuara ©2010-2011 Shkencë dhe Teknologji KosovaPc.Tk Logo KosovaPc, Inc