Kjo Faqe është Offline qe një kohë të gjatë.
Faqja është ndërtuar nga A. Qorri boni-619@hotmail.com

      
 


Teknologji & Shkencë » Entries archive
Kategoria: Mobile | 1549 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 25.May.2011
Në bazë të disa thashethemeve që janë duke qarkulluar së fundi në internet, thuhet se gjenerata e pestë e celularit të Apple do të ketë një ekran të ndjeshëm në prekje të përpunuar nga xhami.

Kësaj radhe rolin e "gruas së keqe” e luajti DigiTimes, që citon "burime industriale” të cilat thotnë se Apple ka blerë mes 200 apo 300 makina për prerje të xhamit, përmes së cilave dëshiron të krijojë ekrane të lakuara për pajisjen e tyre iPhone. Por pse Apple e jo ndonjë partnerë industrial? Për shkak se prodhuesit e xhamit janë "të tërhequr për sa i përket investimeve në blerjen e pajisjeve pë prerje të xhamit për shkak se kërkohet përfshirje e një kapitali të madh” thonë burimet e DIgitimes. ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Internet | 1707 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 22.May.2011
Në bashkëpunim me Acer dhe Samsung, kompania e Google do të nxjerr në treg Laptopin e vet të quajtu "Googlebook” me performanca të papara deri më tani. Laptopi i Google i cili në vend të programeve të instaluara do të përdorë shërbimet e internetit për tu qasur në çfarë do lloj opcioni të preferuar nga poseduesit.

Kompania Samsung do ta hedh në treg këtë laptop me një ekran 12inç, dhe do të kushtoj reth 400-500 euro, në anën tjetër kompania Acer pritet ta lëshoj në treg "Googlebook”-in me një ekran prej 11inç dhe i cili do të kushtoj më lirë se ai i kompanisë samsung, reth 300-350 euro.

Për të funksionuar këto lloj laptopësh duhet patjetër të ketë një lidhje në internet pasiqë siç u përmend çdo program ose aplikacion do të shkarkohet dhe përdoret o ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Shkencë | 1678 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 22.May.2011
Kush është nën shënjestrën e federalëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mund të identifikohet më lehtë në aeroporte apo stacione trenash. Kjo falë një kamere speciale të shpikur kohët e fundit nga ekspetët amerikanë të gjurmimit.

Përmes kësaj pajisje, brenda pak sekondash dhe në një distance shume larg sporteleve të biletave, kamera ëshë në gjëndje të identifikojë të kërkuarin përmes rrezeve infra të kuqe, që "skanon” personin nga fytyra,duke nxjerrë në pah muskujt e nofullave që janë unike për çdo person.

Kjo kamer pritet të përhapet në të gjitha pikat hyrëse dhe ato strategjike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Shpërndaje

Kategoria: Harduer | 1259 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 22.May.2011
Modelet më të reja të HTC, Nokia, Samsung LG, etj na u tha se do të shfaqen në dyqanet e IPKO dhe blerja e tyre do të mund të bëhet në forma të ndryshme me pako të ndryshme. E tani me një postim të bërë përmes faqes zyrtare të IPKO në Facebook, thashethemet u konfirmuan. Modelet të reja të celularëve po vijnë në dyqanet e IPKO.

Duke filluar prej ditës së nesërme në dyqanet e IPKO do të prezantohen modelet si HTC Desire HD, Samsung Corby, Nokia E5, etj. Ndërsa sa i përket Samsung Galaxy S II, të cilin e kemi theksuar se mund të paraqitet në artikullin e botuar para një jave, nuk është thënë asnjë detaj.

Gjithnjë duke u bazuar në paralajmërimet zyrtare në Facebook, IPKO ka theksuar se HTC Desire HD do t mund të blihet me mun ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Multimedia | 1747 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 22.May.2011
Dëshironi të keni vërtet kinemanë në shtëpitë tuaja? Atëherë duhet t’i hidhni një sy televizorit të fundit 85-inch LCD, të kompanisë Sharp.

Ky ekran i Sharp, i realizuar në bashkëpunim me rrjetin japonez të televizorëve NHK, thuhet se është televizori i parë Super Hi-Vision, një prodhim që duket se ka pasuar ekranet që trasmetojnë në HD. Prototipi i Sharp Super Hi-Vision, është 85-inch dhe ka një rezolucion 7680 x 4320 piksel, që i bie 103 piksel për inch, afërsisht 3 herë më i qartë se televizorët që trasmetojnë aktualisht në HD.

Modeli i Sharp pritet të prezantohet në panairin e kompanisë NHK në Tokio që do të qëndrojë i hapur nga data 26-29 Maj. Ende nuk ka asnjë të dhënë lidhur me koston e këtij prototipi.
Shpërndaje

Kategoria: Softuer | 1498 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 22.May.2011
Microsoft ka theksuar se versioni i radhës i sistemit operativ Windows Phone 7 do të prezantohet në më shumë detaje në kuadër të TechEd 2011 në Atlantis.
Me emrin e koduar "Mango”, iterimi më i fundit i sistemit operativ të kompanisë me bazë në Cupertino, pritet që të paraqitet në treg më vonë gjatë këtij viti dhe në mes tjerash do të sjellë një numër të madh të veglave të produktivitetit.

Për shembull, Mango do t’iu ofrojë mundësi përdoruesve që me lehtësi të ruajnë dhe shkëmbejnë dokumente përmes Office 365 me bazë në loud dhe Windows LiveSKy Drive.

Veçori tjera të dukshme do të përfshijnë integrimin e përmirësuar me Twitter, Facebook, AOL, chat, e-mail dosje të avancuara, shikim të bisedave në e-mail, Lync Mobile App, mbështetje për fjalëkalim, etj. Në anën tjetër Payl Bryan një zyrtar i Microsof ... Lexo të plotë »
Shpërndaje

Kategoria: Ja se si | 579 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 22.May.2011
Kyçja autmatike në Windows 7 vetvetiu është e ndalur. Duke kërkuar një emërtë përdoruesit dhe fjalëkalim kur të qaseni në kompjuterin tuaj është një nga tiparet e shumta për siguri që Microsoft i mundëson në Windows, edhe pse mund të ndalen.

 Nëse në kompjuter nuk keni ndonjë përdorues tjetër të regjistruar, ose nëse ju jeni duke e përdorur kompjuterin tuaj gjërat që nuk përmbajnë të dhëna të rëndësishme, ju mund të mos keni dëshirë që të kyçeni sa herë që fillon kompjuteri juaj. Kështu që, nëse nukbrengoseni për kompjuterin tuaj që mbetet në shtëpi për disa ditë kur nuk ndodheni ju në shtëpi për arsye të ndryshme, ose nëse nuk keni ndonjë të dhënë të cilën duhet ta fshehni, ju mund ta bëni automatike qasjen në Windows 7. Ky proces është mjaft i lehtë. Për të mundësuar kyçjen automatike në Windows 7, ju keni nevojë për disa ndryshi ... Lexo të plotë »
Shpërndaje

Kategoria: Html Kode | 579 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 21.May.2011
Ky kod perdoret per ta futur nje faqe tjeter ne faqen tuaj Ju vetem merrni linkun e faqes qe doni ta kustomizoni dhe vendose te "http://www.google.com" dhe rregulloni margjinat e faqes ashtu siq ju nevojitet. Ajo mund te ketë shiritat rreshqites duke percaktuar te scrolling=yes (aktiv) scrolling=no (pasiv). background:#000000 perdoret per hapsir ne qofte se eshte me e madhe por edhe mund te eleminohet leht (ne kete rast eshte e eleminuar). ... Lexo të plotë »
Shpërndaje

Kategoria: Mobile | 341 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 17.April.2011
Samsung Galaxy 2 është një prej produkteve më të jashtëzakonshme të prodhuara deri më sot në tregun e celularëve të mençur, për shkak se është i pari që u fut në treg me një procesor dy bërthamësh dhe si i tillë duket se do të jetë sërish i pari në krahasim me konkurrencën për sa i përket shpejtësisë së procesorit.

Pasardhësi i shumë pritur i Galaxy S që arriti të shes 10 milion njësi, është bërë pjesë e një testimi përmes një aplikacioni të quajtur Quandrant, dhe pas kësaj ai doli në majë të renditjes me një rezultat prej 3053 pikësh, duke shkatërruar konkurrencën, dhe atë gati dyfish më shpejtë sesa konkurrenti i tij më i afërt, Google Nexus S që gjithashtu është produkt i zhvilluar nga Samsung. Edhe pse nuk është ende e qartë sesa i lartë ka qenë roli i Android mund të thuhet ... Lexo të plotë »

Shpërndaje

Kategoria: Teknologji | 428 Shikime | Nga: KosovaPc me datë: 22.January.2011
Është zyrtare. Apple sot ka paralajmëruar se ka arritur në një shifër të jashtëzakonshme prej 10 miliardë shkarkimeve në dyqanin e saj virtual të aplikacioneve të njohur si App Store.

Dyqani virtual i aplikacioneve të Apple fillimisht kishte filluar punën më korrik të vitit 2008, ndërsa për më shumë se dy vjet ka arritur në shifrën e 10 miliardë aplikacioneve të cilat mund të shkarkohen nga shumë pajiisje mobile të kompanisë, emri i së cilës në gjuhën shqipe është molla. ... Lexo të plotë »
Shpërndaje


1 2 3 ... 6 7 »
 Lajme  Argëtim  Kosova Pc  Boni Production  Sherbime
 Aktuale  Video Klipe  Impresum  Web Design  Web Messenger
 Horoskopi  Tv Live  Kontaktoni  Multimedia  Photoshop Online
 Moti  Filma Online  Regjistrohu  Pc Serives & Reklama  ...më shum shërbime
E themeluar në vitin 2010, KosovaPc është burimi kryesor për lajme në mediat sociale dhe digjitale, të teknologjisë dhe web-kulturës.
Për Funksionim të shpejtë ju Rekomandojm | Të gjitha të drejtat e rezervuara ©2010-2011 Shkencë dhe Teknologji KosovaPc.Tk Logo KosovaPc, Inc